Rotary shaft seal OAS-45X58X7-NBR
Part number : OAS-45X58X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-45X58X7-NBR  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (23 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-8 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-8
Deep groove ball bearing - 6005-P6-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6005-P6-SKF
Rotary shaft seal - OAS-25X33X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X33X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
Description