Rotary shaft seal OAS-45X58X7-FPM
Part number : OAS-45X58X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-45X58X7-FPM  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X52X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X52X7-FPM
Drawn cup needle roller bearing - HK2820-B-INA INA
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING HK2820-B-INA
Lock washer - MB5-SKF SKF
LOCK WASHER MB5-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    20  G
  • PACKAGING
    1
Description