Rotary shaft seal OAS-44X69X11-NBR
Part number : OAS-44X69X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-44X69X11-NBR  has an inner diameter of 44 mm, an outer diameter of 69 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS5070 GEN
THRUST WASHER AS5070
Rotary shaft seal - OAS-44X67X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-44X67X10-NBR
Deep groove ball bearing - Double rows - F-239495-01-SKL-AM-INA INA
DEEP GROOVE BALL BEARING - DOUBLE ROWS F-239495-01-SKL-AM-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    44  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    69  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    35  G
  • PACKAGING
    1
Description