Rotary shaft seal OAS-44X62X12-NBR
Part number : OAS-44X62X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-44X62X12-NBR  has an inner diameter of 44 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6207-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6207-SKF
Lock nut - KM5 GEN
LOCK NUT KM5
Rotary shaft seal - OAS-50X62X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X62X9-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    44  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    30  G
  • PACKAGING
    1
Description