Rotary shaft seal OAS-440X480X20-NBR
Part number : OAS-440X480X20-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-440X480X20-NBR  has an inner diameter of 440 mm, an outer diameter of 480 mm and a thickness of 20 mm. It is made of NBR.
  1 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    440  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    480  MM
  • THICKNESS
    20  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    1017  G
  • PACKAGING
    1
Description