Rotary shaft seal OAS-42X68X8-NBR
Part number : OAS-42X68X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X68X8-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16013 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 16013
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
Rotary shaft seal - OAS-65X85X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-65X85X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    28  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description