Rotary shaft seal OAS-42X62X8-FPM
Part number : OAS-42X62X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X62X8-FPM  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (19 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61904-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 61904-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-45 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-45
Rotary shaft seal - OAS-35X50X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X50X8-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description