Rotary shaft seal OAS-42X62X11-NBR
Part number : OAS-42X62X11-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X62X11-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 11 mm. It is made of NBR.
  5 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6006-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006-2RS
Rotary shaft seal - OAS-35X52X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X52X10-NBR
Lock washer - MB7 GEN
LOCK WASHER MB7
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    28  G
  • PACKAGING
    1
Description