Rotary shaft seal OAS-42X60X12-NBR
Part number : OAS-42X60X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X60X12-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  30 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-50X90X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-50X90X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6209-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6209-SKF
Oil filled plain bronze bush - AS153030 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AS153030
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    28  G
  • PACKAGING
    1
Description