Rotary shaft seal OAS-42X55X7-NBR
Part number : OAS-42X55X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X55X7-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61907-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 61907-ZZ
Rotary shaft seal - OAS-20X27X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X27X5-NBR
Thrust washer - AS2542 GEN
THRUST WASHER AS2542
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
Description