Rotary shaft seal OAS-42X51X7-NBR
Part number : OAS-42X51X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-42X51X7-NBR  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 51 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Loose needle - NRB-4X6 GEN
LOOSE NEEDLE NRB-4X6
Rotary shaft seal - OAS-32X58X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X58X10-NBR
Deep groove ball bearing - SC0929-NTN NTN
DEEP GROOVE BALL BEARING SC0929-NTN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    51  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    9  G
  • PACKAGING
    1
Description