Rotary shaft seal OAS-41X56X7-NBR
Part number : OAS-41X56X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-41X56X7-NBR  has an inner diameter of 41 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61909-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61909-2RS
Rotary shaft seal - OA-41X51X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-41X51X6-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    41  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description