Rotary shaft seal OAS-41.28X73.43X10-NBR
Part number : OAS-41.28X73.43X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-41.28X73.43X10-NBR  has an inner diameter of 41.28 mm, an outer diameter of 73.43 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - LM501349-LM501310-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING LM501349-LM501310-TIMKEN
Rotary shaft seal - OAS-45X85X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X85X10-NBR
Thrust washer - AS4060 GEN
THRUST WASHER AS4060
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    41.28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    73.43  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    40  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description