Rotary shaft seal OAS-41.270X63.500X9.520-NBR
Part number : OAS-41.270X63.500X9.520-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-41.270X63.500X9.520-NBR  has an inner diameter of 41.27 mm, an outer diameter of 63.5 mm and a thickness of 9.52 mm. It is made of NBR.
  23 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32206 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32206
Rotary shaft seal - OA-41.27X63.50X9.52-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-41.27X63.50X9.52-NBR
Ball - BA-10.71 GEN
BALL BA-10.71
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    41.27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    63.5  MM
  • THICKNESS
    9.52  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description