Rotary shaft seal OAS-40X90X8-NBR
Part number : OAS-40X90X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X90X8-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6308-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6308-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
VK EC End cover - EC-90X10-NBR90 GEN
VK EC END COVER EC-90X10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    59  G
  • PACKAGING
    1
Description