Rotary shaft seal OAS-40X85X10-NBR
Part number : OAS-40X85X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X85X10-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  9 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
VK EC End cover - EC-32X5-NBR90 GEN
VK EC END COVER EC-32X5-NBR90
Deep groove ball bearing - 6008-85 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6008-85
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    56  G
  • PACKAGING
    1
Description