Rotary shaft seal OAS-40X80X7-NBR
Part number : OAS-40X80X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X80X7-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30208 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30208
Rotary shaft seal - OAS-40X72X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X72X7-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    43  G
  • PACKAGING
    1
Description