Rotary shaft seal OAS-40X80X12-FPM
Part number : OAS-40X80X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X80X12-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 80 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
Rotary shaft seal - OAS-35X72X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X72X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    80  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    66  G
  • PACKAGING
    1
Description