Rotary shaft seal OAS-40X75X12-FPM
Part number : OAS-40X75X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X75X12-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 75 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X75X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X75X12-NBR
Thrust washer - AS4565 GEN
THRUST WASHER AS4565
Tapered roller bearing - 32306-AN-NSK NSK
TAPERED ROLLER BEARING 32306-AN-NSK
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    75  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    58  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description