Rotary shaft seal OAS-40X68X8-FPM
Part number : OAS-40X68X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X68X8-FPM  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X47X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6206-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-SKF
Bearing inner race - IR45-50-25.5 GEN
BEARING INNER RACE IR45-50-25.5
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    35  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description