Rotary shaft seal OAS-40X58X12-NBR
Part number : OAS-40X58X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X58X12-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  17 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6200-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6200-ZZ
Rotary shaft seal - OAS-30X47X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X47X10-NBR
PAP bush - PAP4515-P10 GEN
PAP BUSH PAP4515-P10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description