Rotary shaft seal OAS-40X55X7-FPM-NAK
Part number : OAS-40X55X7-FPM-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X55X7-FPM-NAK  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  8 to 10 days (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description