Rotary shaft seal OAS-40X48X5-NBR
Part number : OAS-40X48X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-40X48X5-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  15 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RS
Lock nut - KM01 GEN
LOCK NUT KM01
Rotary shaft seal - CD-40X48X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL CD-40X48X4-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description