Rotary shaft seal OAS-38X60X10-FPM
Part number : OAS-38X60X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-38X60X10-FPM  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  25 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16007-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 16007-SKF
VK EC End cover - EC-40X7-NBR90 GEN
VK EC END COVER EC-40X7-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description