Rotary shaft seal OAS-38X52X10-FPM
Part number : OAS-38X52X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-38X52X10-FPM  has an inner diameter of 38 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - CBK171 GEN
TAPERED ROLLER BEARING CBK171
Rotary shaft seal - OAS-25X36X6-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X36X6-FPM
Thrust washer - AS1730-IKO IKO
THRUST WASHER AS1730-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    38  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    21  G
  • PACKAGING
    1
Description