Rotary shaft seal OAS-37X58X13-NBR
Part number : OAS-37X58X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-37X58X13-NBR  has an inner diameter of 37 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (16 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-14 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-14
Tapered roller bearing - 30204 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30204
Rotary shaft seal - OAS-28.8X46.5X11.2-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28.8X46.5X11.2-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    37  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description