Rotary shaft seal OAS-37X52X10-NBR
Part number : OAS-37X52X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-37X52X10-NBR  has an inner diameter of 37 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-28 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-28
Tapered roller bearing - CBK171 GEN
TAPERED ROLLER BEARING CBK171
Rotary shaft seal - OAS-36X52X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-36X52X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    37  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description