Rotary shaft seal OAS-37X49X8-9-NBR
Part number : OAS-37X49X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-37X49X8-9-NBR  has an inner diameter of 37 mm, an outer diameter of 49 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (19 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32005 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32005
Rotary shaft seal - OAS-17X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X35X7-NBR
PAP bush - PAP3530-P20 GEN
PAP BUSH PAP3530-P20
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    37  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    49  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description