Rotary shaft seal OAS-36X62X7-FPM
Part number : OAS-36X62X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-36X62X7-FPM  has an inner diameter of 36 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS5070 GEN
THRUST WASHER AS5070
Rotary shaft seal - OAS-17X35X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X35X8-FPM
Tapered roller bearing - 30207-A-SNR SNR
TAPERED ROLLER BEARING 30207-A-SNR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    36  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    29  G
  • PACKAGING
    1
Description