Rotary shaft seal OAS-36X48X10-NBR
Part number : OAS-36X48X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-36X48X10-NBR  has an inner diameter of 36 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RS
Rotary shaft seal - OAS-12X22X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X22X5-NBR
Ball - BA-5.50 GEN
BALL BA-5.50
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    36  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description