Rotary shaft seal OAS-35X90X10-NBR
Part number : OAS-35X90X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X90X10-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  23 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X80X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X80X10-NBR
Deep groove ball bearing - MH-P03K GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING MH-P03K
Bearing inner race - IR6-10-10 GEN
BEARING INNER RACE IR6-10-10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    68  G
  • PACKAGING
    1
Description