Rotary shaft seal OAS-35X68X9-NBR
Part number : OAS-35X68X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X68X9-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6006 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006
External circlip - CIRCLIP-EXT-20 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-20
Rotary shaft seal - OAS-35X56X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X56X9-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    33  G
  • PACKAGING
    1
Description