Rotary shaft seal OAS-35X62X10-FPMSS
Part number : OAS-35X62X10-FPMSS
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X62X10-FPMSS  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPMSS.
  14 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RSH-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-95 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-95
Rotary shaft seal - OAS-35X62X10-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X62X10-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPMSS
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description