Rotary shaft seal OAS-35X60X8-FPM
Part number : OAS-35X60X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X60X8-FPM  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6309 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6309
Rotary shaft seal - OAS-35X60X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X60X8-NBR
Lock nut - KMK2-SKF SKF
LOCK NUT KMK2-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    31  G
  • PACKAGING
    1
Description