Rotary shaft seal OAS-35X56X12-NBR
Part number : OAS-35X56X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X56X12-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  20 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-35X56X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-35X56X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6007-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6007-SKF
Loose needle - NRB-2X9.800-INA INA
LOOSE NEEDLE NRB-2X9.800-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    27  G
  • PACKAGING
    1
Description