Rotary shaft seal OAS-35X50X7-NBR
Part number : OAS-35X50X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-35X50X7-NBR  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X35X7-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
Deep groove ball bearing - 6006-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description