Rotary shaft seal OAS-33X44X8-NBR
Part number : OAS-33X44X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-33X44X8-NBR  has an inner diameter of 33 mm, an outer diameter of 44 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30303 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30303
Rotary shaft seal - OAS-32X44X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X44X8-NBR
Loose needle - NRA-3.50X13.80 GEN
LOOSE NEEDLE NRA-3.50X13.80
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    33  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    44  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description