Rotary shaft seal OAS-32X48X7-NBR
Part number : OAS-32X48X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-32X48X7-NBR  has an inner diameter of 32 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6305-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-C3-SKF
Rotary shaft seal - OAS-20X37X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X37X7-NBR
Loose needle - NRB-8X8 GEN
LOOSE NEEDLE NRB-8X8
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    32  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
Description