Rotary shaft seal OAS-31X52X7-NBR
Part number : OAS-31X52X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-31X52X7-NBR  has an inner diameter of 31 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  22 parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X52X7-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-21 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-21
Tapered roller bearing - 30205 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30205
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    31  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    16  G
  • PACKAGING
    1
Description