Rotary shaft seal OAS-31X49X7-NBR
Part number : OAS-31X49X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-31X49X7-NBR  has an inner diameter of 31 mm, an outer diameter of 49 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28.57X61.91X11.11-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28.57X61.91X11.11-NBR
Deep groove ball bearing - R8-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING R8-2RS
Oil filled plain bronze bush - BNZ40-50-40 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ40-50-40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    31  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    49  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    50  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description