Rotary shaft seal OAS-31.75X62X7-NBR
Part number : OAS-31.75X62X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-31.75X62X7-NBR  has an inner diameter of 31.75 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Bearing inner race - IR25X30X30 GEN
BEARING INNER RACE IR25X30X30
Tapered roller bearing - 15126-15245-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 15126-15245-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    31.75  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    26  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description