Rotary shaft seal OAS-30X44X10-NBR
Part number : OAS-30X44X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-30X44X10-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 44 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  13 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-36X54X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-36X54X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6205-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-SKF
Internal circlip - CIRCLIP-INT-65 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-65
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    44  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description