Rotary shaft seal OAS-30X43X8-NBR
Part number : OAS-30X43X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-30X43X8-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 43 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 639209 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 639209
Bearing inner race - IR55-65-28 GEN
BEARING INNER RACE IR55-65-28
Rotary shaft seal - OAS-30X44X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X44X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description