Rotary shaft seal OAS-30X38X6-NBR
Part number : OAS-30X38X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-30X38X6-NBR  has an inner diameter of 30 mm, an outer diameter of 38 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS1528 GEN
THRUST WASHER AS1528
Needle roller bearing - RAX715-NADELLA NADELLA
NEEDLE ROLLER BEARING RAX715-NADELLA
Rotary shaft seal - OAS-30X38X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X38X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    30  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    38  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description