Rotary shaft seal OAS-29X40X7-NBR
Part number : OAS-29X40X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-29X40X7-NBR  has an inner diameter of 29 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X42X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X42X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6205-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-C3-SKF
Thrust washer - AS3047 GEN
THRUST WASHER AS3047
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    29  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description