Rotary shaft seal OAS-28X62X10-NBR
Part number : OAS-28X62X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-28X62X10-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 62 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  34 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-C3-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-C3-SKF
Lock nut - KM06 GEN
LOCK NUT KM06
Rotary shaft seal - OAS-30X62X9-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X62X9-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    62  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    33  G
  • PACKAGING
    1
Description