Rotary shaft seal OAS-28X56X8-NBR
Part number : OAS-28X56X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-28X56X8-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-40X55X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X55X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6009-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6009-C3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    24  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description