Rotary shaft seal OAS-28X56X10-NBR
Part number : OAS-28X56X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-28X56X10-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Gearbox bearing - AB12888S05-SNR SNR
GEARBOX BEARING AB12888S05-SNR
Ball - BA-26 GEN
BALL BA-26
26 26
Rotary shaft seal - OAS-28X70X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X70X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    23  G
  • PACKAGING
    1
Description