Rotary shaft seal OAS-28X48X10-NBR
Part number : OAS-28X48X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-28X48X10-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-38X54X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X54X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-2Z-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2Z-C3-SKF
External circlip - CIRCLIP-EXT-8 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-8
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description