Rotary shaft seal OAS-28X44X6-FPM
Part number : OAS-28X44X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-28X44X6-FPM  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 44 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  21 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-7-INOX GEN
BALL BA-7-INOX
7 7
Rotary shaft seal - OAS-18X30X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-18X30X5-NBR
Deep groove ball bearing - 16005-NSK NSK
DEEP GROOVE BALL BEARING 16005-NSK
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    44  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description